Usuwanie zeza u dorosłych – metoda chirurgiczna

Usuwanie zeza u dorosłych – metoda chirurgiczna

U dzieci w leczeniu zeza często wystarczą ćwiczenia i okulary korekcyjne, u dorosłych konieczna jest operacja. Na szczęście można ją przeprowadzić w każdym wieku i jest refundowana przez NFZ. Na ten krótki i stosunkowo nieinwazyjny zabieg warto się zdecydować, chociażby ze względu na własne samopoczucie, estetykę oraz poczucie własnej wartości.

Nierównoległe rozstawienie gałek ocznych, czyli choroba zwana zezem, jest najłatwiejsze do wyleczenia w dzieciństwie. Często wystarcza zasłanianie zdrowego oka, tak by mięśnie oka zezującego były zmuszone do intensywniejszej pracy. Czasem stosuje się okulary korekcyjne i ćwiczenia. Zeza, którego nie wyleczono w dzieciństwie, można wyleczyć w dorosłym życiu. Konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna.

Chirurgiczna korekta zeza

Operacyjne wyleczenie zeza jest możliwe w każdym wieku. W trudnych przypadkach zabieg wykonuje się już dwulatkom, ale korektę taką mogą wykonać nawet osoby w podeszłym wieku. Choć jest to stosunkowo prosta i nieinwazyjna operacja, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pod narkozą nie denerwuje się – niepokój i stres mogłyby bowiem wywołać niepożądane ruchy gałek ocznych i zakłócić pracę chirurgów.

Cała operacja trwa od 30 minut do godziny. Polega ona na wzmocnieniu lub osłabieniu odpowiednich mięśni. W pierwszym wypadku mięsień należy skrócić, w drugim – wykonać odcięcie i ponowne przyszycie kilka milimetrów od tyłu do jego pierwotnego przyczepu. Wszystkie czynności wykonuje się chirurgicznie – nie jest możliwa korekta zeza za pomocą lasera.

Efekt operacji zeza

Niewyleczony w dzieciństwie zez niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji. Jednostronny zez przyczynia się do zaburzeń pracy mózgu. Nieprawidłowości mogą doprowadzić do widzenia wyłącznie jednym okiem. Niestety, o ile u dzieci chirurgiczna korekta zeza pozwala wyleczyć niedowidzenie, o tyle u dorosłych efekt ma znaczenie wyłącznie kosmetyczne. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na taki zabieg – chociażby ze względu na własne samopoczucie oraz funkcjonowanie w społeczeństwie.

Operacyjne usuwanie zeza u dorosłych w niektórych przypadkach niesie ze sobą ryzyko podwójnego widzenia. Po wielu latach mózg nie jest bowiem w stanie przestawić się na „proste” widzenie. Aby określić to ryzyko, wcześniej przeprowadza się dokładne badania. Czasem strabolodzy, czyli specjaliści od leczenia zeza, decydują się wykonać operację w kilku etapach – tak by mózg mógł dostosować się do zmian.

Chirurgiczne usuwanie zeza – cena

Operacyjna korekta zeza to zabieg w całości refundowany przez NFZ – niezależnie od wieku pacjenta, rodzaju zeza i „widoczności” defektu. W prywatnych klinikach za taką usługę zapłacimy około 3 tys. zł. Nowoczesne metody operacyjne pozwalają uniknąć konieczności zdejmowania szwów po 6 tygodniach – wykonuje się je bowiem z nici rozpuszczalnych, które nie wymagają ingerencji. Po operacji zeza pacjent zazwyczaj szybko dochodzi do siebie i może powrócić do normalnego życia.